Predchádzajúca výstava

Veľkolepé stretnutia

16. marca - 20. mája 2023

TLAČOVÁ SPRÁVA

Výstava Veľkolepé stretnutia v galérii FOG predstavuje kurátorský výber z fotografickej tvorby českej umelkyne Elišky Sky. Tento súbor, ktorý pozostáva z diel vytvorených počas obdobia takmer desiatich rokov, nás privádza do sveta surrealistických snov, v ktorom je každý vítaný. Fotografie a prepojenia medzi nimi sú plné epických stretnutí so svetlom, miestami a ľuďmi. Ovplyvnené sú autorkiným neustálym hľadaním rôznorodosti krásy.

Pri pohľade na fotografie Elišky Sky cítime, že jej jedinečnosť spočíva práve v tom, že vidí veci inak ako väčšina z nás. Obdivuhodný je tu silný cit pre farby, tvary a teatrálnosť, ktorá evokuje súčasné produkcie divadelných predstavení moderného tanca. Kyselkovej práca je už istý čas silne ovplyvňovaná prostredím londýnskych „grundge“ módnych magazínov, v ktorom sa pohybuje. Uvažovanie o kráse, o efemérnosti bytia, uvoľnenosť pohybu a hra farieb sa priam ponúkajú k rozjímaniu a meditácii.

Humor a zveličenie sa stali dôležitou súčasťou jej vizuálneho jazyka. Popúšťa uzdu svojej fantázii a so svojím surrealistickým videním vytvára nezvyčajné uhly, tvary, styling a prepracované set dizajny. Eliška Sky nanovo definuje normy každodenného života. Narúša stereotypy a spochybňuje pohľad na ženské telo tým, že prináša nové spôsoby, ako interpretovať feminitu. Zároveň povzbudzuje divákov, aby podnikali pozitívne kroky smerom k trvalo udržateľnému životu. Posolstvo tejto výstavy je jasné: Rôznorodosť krásy vyjadrená prijatím, prepojením a podporou.

Eliška Sky zastávala pozíciu digitálnej kreatívnej konzultantky pre Vogue CS a v súčasnosti je ambasádorkou Canon. Pravidelne tvorí koncepty a editoriály pre módne publikácie a časopisy. Eliška sa stala víťazkou Portrait of Britain 2018, finalistkou Hasselblad Masters 2018, víťazkou Diversity Now! časopisu i-D v roku 2015 a Fresh Eyes Talent v roku 2020. Magazín Forbes zaradil Elišku medzi štyri české fotografky, ktoré v roku 2019 dominovali módnemu priemyslu. V roku 2015 ukončila magisterské štúdium módnej fotografie na London College of Fashion na University of the Arts a momentálne žije v Londýne.

Predchádzajúce výstavy

HRY MYSLE 7. decembra 2023 - 24. februára 2024